Trening Mistrzów – Siła biegowa
2024-04-25 Kategoria:
Oceń:   
(0)

Siła Biegowa – wykonywanie ćwiczeń siłowych w biegu lub po prostu ruchu w przeciwieństwie do siły statycznej, wykonywanej w miejscu np. na maszynach lub sztandze.

Gdy mamy mówić o zastosowaniu treningu siły biegowej, to najpierw musimy wiedzieć co nieco o swoim zdrowiu. Powinniśmy wiedzieć czy mamy zdrowe stawy, kości i kręgosłup. Jest to dlatego tak ważne, bo przy treningu siły biegowej układ ruchy zostanie maksymalnie obciążony. Jeżeli jesteś zdrowy możesz  przystąpić do roboty.

Siła Biegowa dla biegaczy może być najcięższym treningiem w całym cyklu treningowym. Warto jednak podjąć wyzwanie, bo nagroda będzie wielka. Gdy na finiszu masz wrażenie, że nie dasz rady, z trudem łapiesz oddech. Wydaje Ci się że upadniesz, głowa mówi dość, chcesz się poddać? Wtedy Twoje nogi  potrafią utrzymać rytm, biec do mety, to właśnie zasługa siły biegowej.

Trening siły biegowej to w praktyce pokonywanie różnych odcinków, wzniesień wszelakimi skipami, wieloskokami, podbiegami, biegami z oporem. Wszystkie ćwiczenie w treningu wykonujemy na dużym zmęczeniu i zakwaszeniu. Podczas takiego treningu może pojawić się ból mięśni ( wrażenie ich rozrywania), to nic innego tylko kwas mlekowy.

Kwas mlekowy najlepiej zredukować poprzez rozbieganie lub inne formy łagodnych biegów ciągłych.

Można by zapytać po co to wszystko, po co się męczyć? Co daje siła biegowa?

Odpowiedź jest prosta trening siły biegowej wpływa pozytywnie na: wzmocnienie stawów, mięśni nóg, sprężystość  i długość kroku,  poprawę sylwetki w czasie biegu, szybkość biegu. Ćwiczenia z tego treningu maja również wpływ na wytrzymałość.

Jak odpowiednio dobrać trening siły biegowej do swoich możliwości ? Do określenia długości odcinka i przerw między ćwiczeniami posłużą nam nasze zdolności i możliwości. Musimy oszacować zdolność do wykonywania ćwiczeń z poprawną techniką, odpowiednią dynamika i efektywnością. Jeżeli zaczynamy robić ćwiczenia źle technicznie, spada nam dynamik i efektywność to musimy skrócić długość odcinka, na którym ćwiczymy wydłużyć przerwy między ćwiczeniami.

Przy ustalaniu długości odcinka do ćwiczeń siły biegowej  powinniśmy zacząć od krótkich odległości 20-30m i stopniowo wydłużać nawet do 120m, w skrajnych przypadkach i dłuższych. Dobrze gdy ktoś z boku obserwuje i poprawia błędy które popełniamy przy realizacji treningu siły biegowe. Przełoży się to później na poprawę i techniki biegu.

 

Zadania Treningowe:

Po umiarkowanej rozgrzewce w końcowej jej fazie wskazane są ćwiczenia:

- wymachy

- podskoki np. o prostych. nogach

- przebieżki

 

Wybrane ćwiczenia siły biegowej:

Wykonaj je w seriach. Przerwy między seriami 1-2 minuty, a po serii 3-4 minuty

- skip A

- wyskoki naprzemianstronne

- skip B

- wieloskok

- podbiegi

W następnej lekcji treningowej: wytrzymałość

Jacek Lewandowski
Akademia Mistrzów Sportu


Wróć


 
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej Akceptuję