Trening Mistrzów – Program Nauczania
2024-03-28 Kategoria:
Oceń:   
(4,3)

Regeneracja

Biegasz, pływasz, jeździsz na rowerze, to Super… Trening jest dla Ciebie najważniejszy, to Super… . Musimy wiedzieć, że odpoczynek jest częścią treningu.  Biegając musimy pamiętać o tym, żeby zwracać uwagę na regenerację. Jeżeli nie będziemy tego robić, to nasz organizm podda się, a to może oznaczać długą rozłąkę z bieganiem.

,, Podstawową, a zarazem najbardziej niedocenioną metodą regeneracji jest odpowiednia ilość i jakość snu”- mówi dr Krzywański, lekarz  reprezentacji Polski przy Polskim Związku Lekkiej Atletyki. Dlaczego? Chodzi o wykorzystanie anabolicznych właściwości hormonu wzrostu wydzielanego podczas snu. Gdy jest on za krótki lub za płytki, ten hormon nie jest wydzielany w odpowiedniej ilości.

Inne bardzo ważne aspekty i metody szybszej regeneracji to:

Odżywianie. Musimy pamiętać o właściwym odżywianiu na co dzień oraz w czasie treningu. Uzupełnienie zasobów energetycznych podczas wysiłku i po nim ma kluczowe znaczenie dla regeneracji mięśni.  W czasie treningu dostarczajmy organizmowi płyny izotoniczne z dodatkiem węglowodanów, a  po jego zakończeniu dostarczajmy głównie proteiny i węglowodany złożone.

 Cool Down. Metoda polegająca na tym, ażeby po ciężkim treningu lub zawodach nie kłaść się od razu i nie leżeć w bez ruchu,  tylko po wysiłku zastosować spokojniejszy ruch. Przyspieszy on pozbywanie się z organizmu odpadów przemiany materii. Może to być trucht albo spacer.

Schładzanie. Jeżeli mamy taką możliwość, to bardzo dobrym sposobem na regeneracje jest schłodzenie mięśni po wysiłku fizycznym. Mogą, to być okłady z lodu, wejście do zimnej (lodowatej) wody. Sprzyja to regeneracji mięśni.

Odnowa Biologiczna. Sauna, jacuzzi, zimne i ciepłe kąpiele, basen, masaże wodne lub tzw. suche.  Wszystkie przyjemności odnowy biologicznej prowadzą do szybszej regeneracji zmęczonych mięśni. Odnowa biologiczna powinna być wpisana w nasz cykl i program treningowy.

Stretching. Na zasadzie dynamicznego rozciągania lub poizometrycznej relaksacji jest idealnym środkiem, aby przywrócić mięśniom właściwą długość

Odpoczynek. Organizm posiada ogromne możliwości regeneracji i nie należy mu w tym przeszkadzać. Czasem brak jakiejkolwiek aktywności jest najlepszym rozwiązaniem

Aktywny Odpoczynek. Lekki wysiłek następujący po ciężkich treningach w teorii ma służyć lepszemu przepływowi substratów energetycznych oraz lepszej regeneracji mięśni.

Unikanie Przetrenowania.  Przemyślany plan treningowy, zakładający odpowiedni czas i intensywność treningów,  oraz odpowiedni kalendarz startów, to najlepszy sposób na unikniecie przetrenowania.

Wszystkie wyżej wymienione sposoby na regenerację organizmu są bardzo skuteczne i powinniśmy o nich pamiętać i je stosować. Jak trenujemy, to musimy też odpoczywać.

Należy pamiętać nie  tylko o odpoczynku fizycznym, ale też psychicznym.  Tu świetnie sprawdza się dobra książka, kino, spotkanie ze znajomymi itp. każdy lubi coś innego.

Kiedy trening nie jest dla nas już przyjemnością, przestaje nas cieszyć warto zrobić sobie dzień przerwy i dać odpocząć nie tylko mięśnia ale przede wszystkim głowie.

Zadanie Treningowe: Laba

 

W następnej  część: Taktyka.
Masz pytania skontaktuj się z nami:
Mail: [email protected]
Tel. 608651007

Jacek Lewandowski
Akademia Biegania Sprint


Wróć


 
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej Akceptuję